С интересни събеседници и интерактивни занимания по групи приключи младежкият обмен на тема „Изграждане на еко-предприемачески умения“, реализиран от Фондация Българска Памет
Събитието е част от проект проект №2024-1-BG01-KA151-YOU-000201546, който се изпълнява от Фондация Българска Памет, съвместно със „Сдружение за македонско-българско приятелство“, гр. Битоля, Р.С. Македония и е насочен към млади хора на възраст 15-24 г. от двете държави.
В последните няколко дни от събитието участниците се включиха във всички интерактивни сесии и работа по групи, заложени в програмата. Участието в обучителното събитие спомогна на младежите да развият предприемачески умения – идентифициране на бизнес възможности – умение да разпознават проблеми, които могат да бъдат решени чрез екологични решения; разработване на бизнес концепции – способност да създават устойчиви и иновативни бизнес идеи; бизнес планиране – умение да създават и представят работещ бизнес план. В рамките на 5-дневното си обучение младите хора придобиха и следните компетенции: зелени и устойчиви умения, екологична грамотност – по-добро разбиране на концепции като кръгова икономика, климатични промени и устойчиво развитие; управление на ресурси – умение да планират ефективно използването на енергия, вода и материали в екологичен контекст; разработване на устойчиви решения – творчески подход за създаване на продукти или услуги с минимално въздействие върху природата; меки умения – работа в екип, умение за ефективна комуникация и сътрудничество с хора от различни култури, лидерство – развитие на лидерски качества за организиране на екип и реализиране на проекти с екологична насоченост, решаване на проблеми – анализиране на екологични предизвикателства и намиране на практически решения, както и критично мислене – способност да преценяват различни подходи и да избират устойчиви варианти.
Третият ден от програмата на събитието стартира с доц. д-р Светла Бонева, Декан на Факултет „Международна икономика и политика“ в УНСС. Тя презентира пред участниците темата за междукултурните различия в контекста на еко-предприемачеството. В презентацията беше засегната същността на междукултурните различия и важни правила за поведение, които трябва да се спазват с цел постигане на успех в международната дейност. В занимание по групи, модерирано от доц. Бонева, участниците имаха задача да идентифицират културните особености, характерни за техните държави, след което да ги представят пред останалите.
Яница Бойчева, преподавател по гражданско образование и предприемачество в образователен комплекс „Цар Симеон Велики“, запозна участниците с темата: „Кръгова икономика – от отпадък до ресурс“. Тя обясни, че това е модел на производство и потребление, ограничаващ до минимум отпадъците, който носи ползи за околната среда, икономиката и всички нас. След това г-ца Бойчева бе модератор в ролева игра, в която всеки от младежите имаше възможността да бъде активен участник в различни ситуации, симулиращи реални обстоятелства, с които се сблъсква в ежедневието. Ролевата игра беше създадена с цел да активизира участниците и да ги подтикне към прилагане на усвоените знания и умения в практически контекст.
В последния ден от младежкия обмен всеки един от участниците получи сертификат Youthpass, както и сертификат за участие в проекта от Фондация Българска Памет, които могат да им послужат като референция в тяхната последваща образователна и професионална реализация.