XIV пролетен семинар на Фондация Българска Памет под мотото „Силна национална идентичност, силна европейска идентичност“ започна днес във Варна. Участват 170 ученици от България, Македония и Западните покрайнини, финалисти в конкурса за есе „1000 години от смъртта на цар Самуил – самодържец български”, който Фондация Българска Памет организира.. „Тук съм, за да ви помогна да се научите да живеете заедно, независимо какви сте и откъде сте, защото е важно да разберете мотото на Европейския съюз – „Единни в многообразието“, заяви при откриването д-р Милен Врабевски, председател на фондацията, който бе отличен през 2013 година с „Гражданската награда“ на Европейския парламент.
„Поздравявам ви, че успяхте да наложите тези семинари като традиция с мултиплициращ ефект – и от гледна точка на участниците, и на инвестициите, които правите във всеки младеж. Инвестиция в едни изключително умни, образовани и обичащи страната си млади хора“, заяви Моника Панайотова, евродепутат, която също участва във форума. Тя допълни, че е крайно време подобни инициативи да бъдат превърнати в държавна политика.
„В България младите хора нямат особено голямо значение за обществото. Само тук нашето мнение наистина е значимо”. Това сподели пред Дарик един от участниците – Хабибе Сунай от Якоруда. Според нея семинарът е едно наистина сплотяващо място, където българчета от различни региони се запознават и намират общи неща, въпреки техните различия. „Тези семинари ме научиха да бъда по-амбициозна и да имам повече самочувствие”, добави 15-годишната Хабибе. Тя разкри и мечтата си – да стане стане евродепутат.
Програмата на семинара продължава до 5 април с лекция на българския евродепутат Моника Панайотова – „Нашата Европа“, дискусии с журналистите Добрина Чешмеджиева, Георги Тошев и Андрей Захариев, лекции със специален акцент върху българското културно-историческо наследство, език и национална памет.
В рамките на инициативата „Силна национална идентичност, силна европейска идентичност“ от есента на 2007 година в него са били включени над 3000 младежи с български произход от историческите ни диаспори. За инициативата д-р Милен Врабевски бе отличен през 2013 година с „Гражданската награда” на Европейския парламент, която се присъжда от 2008 година на личности и организации с изключителен принос за по-доброто взаимно разбиране и интеграция между гражданите на ЕС.