Д-р Милен Врабевски: „Евроинтеграцията не е брюкселско клише“ | Фондация Българска Памет
img

Д-р Милен Врабевски: „Евроинтеграцията не е брюкселско клише“

Д-р Милен Врабевски взе участие в дебата на високо равнище, организиран от Европейския комитет на регионите в Sofia Tech Park. Дискусията се проведе на тема „Укрепване на европейските ценности чрез образование и културно наследство“ и предложи конструктивен поглед по въпроса как Европейският съюз може да затвърди ценностната си идентичност в настояще и бъдеще време. Събитието е част от официалната програма на Българското европредседателство.

Участници в дебата бяха Таня Христова, кмет на Габрово, Апостолос Цицикостас, управител на региона Централна Македония в Гърция, д-р Милен Врабевски, председател на Фондация „Българска памет“ и Марку Маркула, Първи вицепрезидент на Европейския комитет на регионите и председател на Espoo City Board.

Д-р Милен Врабевски бе поканен в качеството си на опитен предприемач и общественик, който от 10 години насам се занимава с инвестиции в образованието и европейската интеграция на млади хора от България и българската историческа диаспора. Той сподели добрите практики от 10-годишната дейност на Фондация „Българска памет“ и резултатите постигнати от тях до момента.

„Децата от малки трябва да се докоснат до есенцията на думата „евроинтеграция“. Да разберат, че тя е изпълнена със смисъл. Тя не е каприз на опредлена група политици, нито брюкселско клише.  При нея няма популизъм. При нея има конкретни мерки за това хората да бъдат по-добре свързани, с цел да живеят по-добре. Да се научат на разбирателство, да се научат да използват потенциала си, за да може общото им европейско бъдеще да бъде свързано с прогрес“, това заяви д-р Врабевски по време на дебата.

Председателят на Фондация „Българска памет“ подчерта важността от инвестиции в образованието, което да дава устойчиви и ефективни знания и умения, трупани в дух на конструктивност, толерантност и разбиране.

Той също посочи, че обучението по предприемачески умения на кадрите на науката е от изключителна важност за България и Европа, така както и дигиталната свързаност, свободното движение на научна информация, която да води до иновации и към конкретни решения за прогреса на обществото.

Видео от дебата можете да видите тук.