В периода от 16-22.02.2025 г., Фондация Българска Памет провежда семинар по проект №2024-1-BG01-KA151-YOU-000201546 на тема: „Изграждане на еко-предприемачески умения“, съфинансиран по програма „Еразъм+“, КА 151
Проектът е насочен към млади хора, на възраст между 15 и 24 години от две държави в Югоизточна Европа – Република България, Република Северна Македония. Основната му цел е, чрез методите на неформално обучение, да се насърчи развитието на предприемачески и трансверсални умения в младите участници.
В началото на събитието екипът на Фондация Българска Памет приветства участниците с добре дошли, представи програмата и разясни бланките за самооценка на придобитите знания и умения. Всеки от младежите имаше възможност да разкаже с няколко думи за себе си и нещата, които го интересуват пред останалите. Създадени бяха и групови правила, с които участниците да се съобразяват по време на реализация на събитието.
Сред специалните гости на събитието беше д-р Милен Врабевски, Председател на Фондация Българска Памет. Той представи пред участниците лекция на тема: „Психология на успеха”. Д-р Врабевски сподели своята формула за успеха в 7 ключови стъпки и отговори на всички въпроси, които участниците отправиха към него.
В рамките на сесия „Еразъм+ – променя живота, отваря съзнанието“, Живко Костуров от екипа на Фондация Българска Памет разясни възможностите, които програмата предлага на младите хора. Той ги запозна с основната цел на програмата, а именно чрез учене през целия живот да подкрепя образованието, професионалното и личностното развитие на хората в областта на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа и извън нея, като по този начин допринася за устойчив растеж, качествени работни места и социално сближаване, за насърчаване на иновациите, както и за укрепване на европейстата идентичност и активното гражданство.
Сформирани бяха и групи за обратна връзка, чрез които екипа на фондацията получи мнението на участниците за дневните занимания.
Вторият ден от обучението стартира с Ясен Георгиев – Изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Г-н Георгиев даде редица теоретични и практически съвети на младите хора от двете държави, относно начините, чрез които може да бъде финансирана една еко-предприемаческа идея. Той представи по интересен и достъпен за младите хора начин взаимовръзката между икономиката и предприемачеството от една страна и грижата за околната среда от друга. В модерирана от него ролева игра участниците имаха задачата да изготвят своя иновативна еко-предприемаческа идея и да я споделят пред останалите.
Програмата продължи с лекция на тема „Европейски аспекти на еко-предприемачеството“, изнесена от д-р Младен Ламбев, бивш Координатор на парламентарното измерение на Българското председателство на Съвета на ЕС-2018. Той акцентира върху хоризонталния характер на екологичната проблематика в Европейския дневен ред. Д-р Ламбев запозна младежите с концепцията за устойчиво развитие и им разясни термини като „нисковъглеродна и креъгова икономика“, „екологичен отпечатък“ и „климатична неутралност“. Последва работа по групи, модерирана от него.
В следващите няколко дни от събитието предстоят срещи с интересни личности, редувани с интерактивни занимания по групи.